Fylkestingsvalget: Kjølmoen falt ned til tredjeplass

Per Vidar Kjølmoen (Ap) fra Rauma var Møre og Romsdal Aps andrekandidat.

Aps Per Vidar Kjølmoen ankommer Scandic Parken i Ålesund og er klar for fylkespartiets valgvake.  Foto: Per-Kristian Bratteng

Nyheter

Det endelige valgresultatet fra fylkestingsvalget viser at Kjølmoen falt én plass til tredjeplass.

Tove-Lise Torve endte på førsteplass på Ap-lista, mens Ålesund-ordfører Eva Vinje Aurdal rykket opp fra tredje- til andreplass på lista.

På Høyres liste er det verdt å merke seg at Moldes ordfører Torgeir Dahl endte øverst på lista. Han hadde tredjeplass på lista. Dahl skjøv førstekandidat Anders Riise ned til en andreplass.

For Pensjonistpartiets endte Arne Hoem fra Rauma på andreplass etter å ha vært nominert på førsteplass. Dagfinn Vik endte på førsteplass. Pensjonistpartiet fikk ingen representanter i fylkestinget.

For Sosialistisk Venstreparti tok Yvonne Wold fra Rauma førsteplassen. Hun var også nominert på førsteplass.

Mandat fordeling

Arbeiderpartiet 9
Senterpartiet9
Fremskrittspartiet8
Høyre7
Sosialistisk Venstreparti3
Kristelig Folkeparti3
Nordmørslista2
Miljøpartiet De Grønne2
Sunnmørslista1
Venstre1
Uavhengig valliste for Sunnmøre1
Rødt1
Sum mandater47

Her er det kandidatstemmetallet pr. parti for fylkestingsvalget 2019:

Arbeiderpartiet:

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Tove-Lise Torve3 146
32Eva Vinje Aurdal2 336
23Per Vidar Kjølmoen617
44Jakob Vorren821
55Line Hatmosø Hoem1 146
66Mellvin Arvid Steinsvoll746
77Siv Katrin Ulla836
88Erik Kursetgjerde698
99Lilly Gunn Nyheim707
1010Jack Narve Sæther470
1111Hanne Notøy463
1212Egil Trygve Ekhaugen362
1313Hege Merethe Gagnat415
1414Kjell Neergaard1 153
1515Aurora Dimmen Bratli355
1616Ottar Jan Løvoll209
1717Karoline Antonie Slinning286
1818Arne Harald Grødahl438
1919Audhild Mork290
2020Tord Karstensen Vågsholm167
2121Hanne Berit Brekken316
2222Erling Thoresen-Vestre245
2323Anne Berit Støyva Emblem458
2424Jim Arve Røssevoll282
2525Ingrid Ovidie Rangønes498
2626Olav Løvoll70
2727Åse Kristin Ask Bakke372
2828Egil Nedal238
2929Tove Nygård283
3030Jørgen Amdam313
3131Milly Bente Nørsett239
3232Ståle Refstie301
3333Hege Karina Bøe151
3434Stig Holmstrøm62
3535Rakel Polden166
3636Roar Dyb-Sandnes137
3737Aud Sissel Løvoll Suoranta66
3838Trygve Holm107
3939Katrine Rindarøy91
4040Marcus Stamnes222
4141Hannah Djupvik Bueide134
4242Ove Økland212
4343Helene Wahlstrøm167
4444Aud Marie Bergdal39
4545Fozieh Zibrom162
4646Jan-Arve Dyrnes167
4747Tine Elise L. Tuven132
4848Hans Petter Sørensen120
4949Arild Ringdal74
5050Sigmund Haugen169

Demokratene

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Bjørn Christian Rødal34
62Martin Andreas Engeset21
33Elias Bokn Birkeland16
24Øyvind Oterhals Opstad14
45Alexander Anderson7
56Jon Flatmo9
77Audun Berg9

Fremskrittspartiet

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Frank Edvard Sve6 192
22Geir Asle Stenseth1 267
33Anne Marie Fiksdal512
44Jan Steinar Engeli Johansen353
55Gunnhild Meringdal315
66Hans Olav Myklebust705
77Håkon Lykkebø Strand727
88Roger Bach181
99Oskar Grimstad881
1010Karl-Oskar Sævik323
1111Knut Erik Engh409
1212Hanna Valved Korsvik113
1313Håkon Dretvik137
1414Elisabet Lauvstad Haugen135
1515Roger Johnsen Solem154
1616Gro Anita Sve194
1717Ole Henning Ødegård120
1818Nils Petter Tonning128
1919Ann-Karin Sæther124
2020Miriam Nystøyl99
2121Kåre Fjørtoft138
2222Anita Vollstad241
2323Inger Lise Nerland Skogstad122
2424Lovise Nikoline H. Voldsund126
2525Eiliv Peter Halkjelsvik104
2626Jan Frode Johnsen55
2727Nina Ulstein194
2828Frode Gjelstenli211
2929Øystein Båtnes243
3030Addy-Anne Vevang122
3131Jannicke Skaue Strømmen177
3232Anbjørn Steinholm Frislid114
3333Wenche Gausnes Aasen109
3434Stig Jansen48
3535Per Torgeir Rotlid24
3636Anker Møllerop32
3737Bjarne Sætrenes46
3838Asgeir Berg191
3939Therese Iren Sæter74
4040Torill Ansnes45
4141Ann Elida Solheim55
4242Mari Helen Stavik78
4343Marion Flatøy Bringsvor39
4444Ronny Antonsen56
4545Tor André Gram Franck221
4646Mariette Elise Gjerde66
4747Knut Magne Flølo108

Høyre

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
31Torgeir Dahl2 181
12Anders Riise2 147
23Monica Molvær1 449
44Kjersti Andersen201
55Falk Daniel Øveraas483
66Heidi  Nakken406
77Bente Bruun379
88Torbjørn Sagen172
99Dag Olav Tennfjord959
1010Elise Fiske500
1111Lars Olav Hustad635
1212Anne Sølvi Vatne323
1313Grethe Ranheim107
1414Jessica Gärtner225
1515Rolf Jonas Hurlen529
1616Geir Ove Vegsund307
1717Sunniva Bøstrand409
1818Per Magne Waagen77
1919Frode Bjerkan248
2020Dag Vaagen204
2121Henry Ståle Farstad285
2222Torill Velle189
2323Runar Vestheim75
2424Renate Soleim170
2525Jarle Strømmegjerde156
2626Claus Hoff108
2727Lene Vadseth Larsgård315
2828Odd Sigbjørn Tvestad70
2929Trygve Grydeland433
3030Frode Andresen114
3131Stig Olav Lødemel183
3232Odd Jørgen Nilssen182
3333Ola Nordvik33
3434Børge Wiig143
3535Turid Engdahl36
3636Terje Tvedt147
3737Arild Håkonsen46
3838Håvard Stave91
3939Liv Aspaas Kristiansen36
4040Jostein Hole36
4141Peter Bjørneset87
4242Hilde Marie Brungot116
4343Idar Brekke36
4444Kenneth Langvatn91
4545Aina Henden38
4646Endre Leira16

Helsepartiet

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Bente Åkre Rogne85
22Nils Olav Moen75
33Turid Helgesen45
44Monika Skår37
55Inger Karin Sæther42
66Jarle Rogne13
77Anne-Mari Moen33
88Mari Agathe Aakre Hatlestad14

Kristelig Folkeparti

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Randi Walderhaug Frisvoll812
32Harry Valderhaug788
23Victoria Smenes329
44Per Ståle Tornes201
55Håvard Strand349
66Ingunn Karijord59
77Jan Helgøy233
88Kjell Lode151
99Henning Holsvik136
1010Inge Aukan76
1111Øystein Strand128
1212Ellen Schiøtt60
1313Hjørdis Almelid Vikenes154
1414Ghrmay Hailu Gebreyesus36
1515Steinar Torvik148
1616Hallgeir Ringstad96
1717Kjersti Røyset Topphol66
1818Audun Sæbø53
1919Elin Kilvik Skeide134
2020Per Magne Brakstad73
2121Bjørn Endre Helgesen116
2222Laila Annika Indergaard39
2323Oddfrid Marie Tafjord17
2424Arne Hop28
2525Øystein Blom68
2626Svein Oddvar Dalen23
2727Helene Børretzen Fjørtoft32
2828Helge Kjøll jr.159
2929Paul Kristian Hovden109
3030Aase Kristine H. Bolstad41
3131Caroline Jasintha Tusvik38
3232Knut Ståle Morsund46
3333Åse-Marie Myren81
3434Arne Christen Drøpping14
3535Gunnbjørg Kjerstad Seth17
3636Jan Magne Breivik21
3737Hilde Dyrkorn13
3838Anna Grindvold18
3939Kaia Emilie Sundklakk46
4040Per Steinar Orvik16
4141Marit Gunnlaug Alnes60
4242Ingrid Aukan24
4343Merete Kristin Egge17
4444Karsten Gjerde12
4545Birgitte Sævik Pedersen49
4646Eldar Arne Henden30
4747Oddhild Sandøy23
4848Svein Værnes40

Partiet De Kristne

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Øyvind Årdal232
22Inger Johanne M. Åndal59
33Ole G. Steen100
44Gudmund Eikrem26
55Merete Nykrem80
66Hege Anita B. Pettersen29
77Kristine Røren28
88Kari Gullbjørg Hals44
99Erlend Krumsvik50
1010Johan Gjendemsjø27
1111Arne Gunnar Grønseth8
1212Asgeir Sæbø20
1313Sigrid Aud Moltumyr24
1414Tove Nedregård19
1515Laura Grønvik8
1616Matias Heggdal7
1717Remi Lande19
1818Johnny Kjerstad11
1919Svein Arne Moltu18
2020David Jonathan Livingstone9
2121Eivind Breiteig9
2222Albert Lillebostad12
2323Tom-Erik Håheim9
2424Anders Lindås6
2525Inger Lovise Lyster12
2626Eva M. Aasen9
2727Nils Inge Pedersen11
2828Frode Rønneberg9
2929Geir Ove Johansen8
3030Frank Havnegjerde26
3131Inger  Ambjørnsen6
3232Ingvild Rønning Stavem1
3333Daniel Larsen6
3434Arne Lykkeslet Vik4
3535Geir Ove Rønneberg22

Liberalistene

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Kristin Eilertsen52
22Frode Lange Folke-Olsen26
33Jessica Jakobsen22
44Daniel Grønhaug20
85Simon Selvaag20
56Geir Magne Heggen11
67Jostein Dahlum10
78Jan Terje Halsen12

Miljøpartiet De Grønne

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Carl Johansen515
22Joakim Skaar266
33Bente Iversen Foseide316
44Hedda Veslemøy Aasen310
55Geir Klepaker78
66Eli Vullum Kvande104
77Jens Peter Ringstad126
88Iren Aambø53
99Knut Strømsjordet19
1010Eleonore Vår Sønderland92
1111Asle Andre Orseth69
1212Åshild Havåg Bergseth31
1313Jarle Hauge Steffenssen89
1414Irja Frydenlund70
1515Lars Bror Kristiansen57
1616Magnhild Sande32
1717Erik Moen25
1818May Britt Haukås124
1919Kurt Sindre Magerøy20
2020Idun Dysthe Sønderland68
2121Øyvind Festø107
2222Grete Lene Serikstad24
2323Thorleif George Kristiansen12
2424Susanne Myklebust Hammerbekk42
2525Per Inge Netland25
2626Vanja Elisabeth Knudtsen29
2727Øyvin Danielsen20
2828Liliana Ramsing22
2929Jan Håkon Vikane16
3030Lea Bryne Agati38
3131Bjørnar Otto Hovland22
3232Silje Mathisen17
3333Martin Andreas Hagen35
3434Margrete Winter-Hjelm23
3535Henriette Hafsaas16
3636Øyvind Grimstad Gryt34
3737Gro Santi Johnsen30
3838Per Ingebrigt Karbø10
3939Tanya Hunhammer16
4040Ralph Herter54
4141Siri Tangen Standal21

Nordmørslista

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Elisabeth Jørgenvåg924
72Terje Hals603
23Stig Anders Ohrvik544
34Per Martin Kjønnø247
45Dina Gaupseth198
56Linda Dalseg Høvik185
67Johanna Farran306
88Inge Slettan Ulvund92
99Olve Utne66
1010Torill Kristin Dyrli65
1111Elisabeth Stranden58
1212Trond Sjøli41
1313Astrid Marie Myrvågnes38
1414Oddvar Linvåg35
1515Jan Gjerde84
1616Unni Karin Westad63

Pensjonistpartiet

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
21Dagfinn Wiik139
12Arne Hoem106
33Eva Kolås132
44Eldar Eilertsen96
55Kate-Mari Pedersen34
66Einar Øien50
77Arnstein Eide42
88Parley Albert Augustsson30
99Egil Helge Reite17
1010Eli Bergljot Lausund-Graskopf27
1111Olav Kåre Nyhagen23
1212Nils Petter Sjøholt53
1313Gayle Vestnes19
1414Webjørn Brogstad28
1515Terje Stensland19
1616Magne Eidhammer19
1717Reidun Klock Tjervåg70
1818Per Ove Mork Pedersen18
1919Toralf Halvorsen20
2020Torleif Wærås13

Rødt

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Silje Alise Ness207
52Stein Kristiansen186
23Mattis Himo110
34Paul Farstad103
45Torill Brunsvik143
66Tonje Mari Dragset49
77Lars Hallvard Dahle62
88Helene Dahle41
99Signe Kjønnøy Dahl19
1010Per Ottar Glærum47
1111Gry Eli Grønseth34
1212Eva Karin Hansen24
1313Rune Kristiansen37
1414Janita Kvistad62
1515Kurt  Larsen21
1616Stein Bjørbak Larsen18
1717Malena Strømmen Malakzadeh115
1818Ståle Melby30
1919Ildrid Gjertrud Melbye27
2020Hedvig Navelsaker20
2121Stein Nesjan19
2222Pia Dyveke Schmedling41
2323Kristin Sommernes29
2424Odd Stensholt19
2525Christian Strøm16
2626Øyvind Giske Sundquist25
2727Sigve Lorås Torland92
2828Kitty Williams50

Senterpartiet

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Kristin Marie Sørheim3 248
22Geir Inge Lien1 218
33Jan Ove Tryggestad1 248
44Marit N. Krogsæter1 014
55Ingunn Oldervik Golmen935
66Per Ivar Lied1 438
77Tove Henøen1 152
88Henrik Stensønes748
99Bernt Venås542
1010Vebjørn Krogsæter1 035
1111Odd Helge Gangstad473
1212Ingrid Waagen457
1313Lisa Mari B. Anderson352
1414Gerda Tolaas314
1515Odd Jostein Drotninghaug340
1616Kirsti Dale411
1717Eldar Årvik Engelund224
1818Knut Sjømæling565
1919Magnhild Vik371
2020Sondre Ormset484
2121Maritta Ohrstrand366
2222Janet Roelofs178
2323Halvard Hagen148
2424Elin Wasmuth Hansen191
2525Arve Moe178
2626Heidi  Løklingholm180
2727Tollak Kaldheim240
2828Liv N. Langeland Runde100
2929Rolf Arne Hamre218
3030Bengt Gustav Eriksson238
3131Torbjørn Jacobsen107
3232Kristian Onsøyen107
3333Ola Perry Saure186
3434Oddveig Gikling-Bjørnå131
3535Ingrid Krogsæter165
3636Frank Roy Moltu70
3737Per Magnus Berdal101
3838Kjersti Ruset Hjelle70
3939Alexander Raudøy65
4040Hans  Strømmegjerde81
4141Andrine Gamborg Frey105
4242Markus Farstad Andersen94
4343Ann Kristin Sørvik185
4444Ole Bendik Nilsen95
4545Olav Myklebust103

Sunnmørslista, Tverrpolitisk liste for Sunnmøre

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Hans Kjetil Knutsen882
22Inger Johanne Tafjord116
33Kjetil Nesset122
44Irene Årsnes99
55Terje Høybakk81
66Arne Olav Almås250
77Ester Sølvi Moltumyr41
88Vebjørn Vatnehol47
99Anne Merete Øybrekken18
1010Ole Martin Sæter92
1111Bardhec Ademaj76
1212Stig Bergmann26
1313Randi Karin Asbjørnsen251
1414Olav Sindre Roald90
1515Vegard Riise Eikrem142
1616Birger Flem156
1717Matilde Tafjord Rødhammer16
1818John Breivik117
1919Reidun Kvasnes86
2020Jan Erik Syversen125
2121Wenche Elise Johansen21
2222Jan Ove Skutvik84
2323Hallgeir Wuttudal16
2424Stig Antonsen70
2525Ranveig Bremnes39
2626Knut Fagerli63
2727Per-Helge Nordstrand83

Sosialistisk Venstreparti

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Yvonne Wold1 114
32Kim Thoresen-Vestre673
23Anders Lindbeck381
44Line Karlsvik179
55Marit Aklestad397
66Victor Starheim262
77Petter Andreas Wadstensvik85
88Kjellfrid  Blakstad60
99Manuel Navarro73
1010Hege Torsmyr50
1111John Osnes47
1212Borghild Moe59
1313Frank Schneider Villa44
1414Birgit Oline Kjerstad59
1515Viggo Jordahl48
1616Branka Gutic112
1717Eldar Høidal59
1818Wenke Greve45
1919Skafti Ingi Helgason84
2020Erling Outzen93
2121Anita Land35
2222Bjørn Jacobsen204
2323Dagrun Agnes Vikesland31
2424Ingrid Opedal131
2525Øystein Wang-Norderud25
2626Oddrun Årflot51
2727Morten Feiring18
2828Maud Grøtta27
2929Øyvind Fenne37
3030Marte Skrede Hide20
3131Eivind Hasle18
3232Laila Nøsen35
3333Vidar Halvorsen48
3434Gudrun Refstrup14
3535Arnfinn Ugelstad5
3636Bente Nybøen29
3737Tor Larsen18
3838Anne-Merete Stavik Varhaugvik64
3939Rune Kleiven43
4040Ann Ørjebu23
4141Ole Aditya Palmer-Morewood26
4242Nina Beate Grøndahl15
4343Rolv Sæter13
4444Kristin Mandt Heim45
4545Katla Skeide56
4646Roar Leite11
4747Ina Killingrød Greve38
4848Terje Linge11
4949Roger Torgersen8
5050Cecilie Rørstad41
5151Jan Erik Stokkeland9
5252Trisha Magdaraog Masocol61

Uavhengig valliste for Sunnmøre

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Bjarne Kvalsvik940
22Kari Ristesund443
183Kaja Runde156
34Bernt Brandal119
45Henny Berit Sætre24
56Aina Marita Haram Hauge29
67Oddvar Sørdal67
78Sindre Olav Kvangarsnes55
89Asgeir Nogva21
910Tore Tenfjord6
1011Petter Gunnarstein111
1112Sigmund Båtnes11
1213Kristian Fuglseth79
1314Roger Gjerde31
1415Lise Indreeide Kvalsvik99
1516Åshild Johanne Hildre Brandal8
1617Kjell Runde97
1718Ingunn Pettersen50

Venstre

Kand.nr.Ny rang.NavnPers.stemmer
11Pål Farstad851
22Britt Giske Andersen260
33Frode Bjørnar Heimen132
44Lena Marie Landsverk Sande273
55Håvard Urkedal141
66Rita Rognskog94
77Ragnhild Helseth245
88Kari Grindvik93
99Roald Røsand201
1010Martin Kjøpstad59
1111Berit Lyngstad76
1212Kjell Johan Vatne66
1313Tove Norøm Rokstad99
1414Steinar Husby27
1515Amalie Ringdal Birkhol54
1616Anne Kirsten Ellingsen81
1717Kristian Stråmyr25
1818Ulla Hay32
1919Ingebjørg Margrete Eide32
2020Arne Steffen Lillehagen17
2121Jon N.  Eikrem20
2222Frits Inge Godø27
2323Annika Brandal56
2424Erik Vullum25
2525Brynhild  Lund Notøy21
2626Jon Jarlson Grimstad43
2727Ola Betten24
2828Heidi Hogset19
2929Lea Fabri55
3030Jan Ove Skodje60
3131Magnar Storøy12
3232Atle Hammerbukt21
3333Nadarajah Gunapalan30
3434Per Ottar Sefland51
3535Bjarte Jan Roth16
3636Charlotte Hauge36
3737Knut Evert Øksenvåg24
3838Beathe Cecilie Græsdal Bakken11
3939Idar Andre Flo27
4040Annhild Viken Sunde12
4141Anny Katharina Rønning8
4242Arnstein Sæthre16
4343Christian Ingvaldsen21
4444Mildrid Helen Solli11
4545Bjørnar Bøe Lundberg26
4646Borghild Drejer13
4747Fride Schjølberg Sortehaug36
4848Andreas Tautra Vegsund14
4949Stig Arne Sæther Bøe27
5050Jack Roger Blindheim21
5151Odd William Williamsen27
5252Nora K.  Waagbø Radlgruber25