Iselin Hansen Tokle og Kevin Kolstad ser fram til lørdagens julebuldring i Carls Hall. Først og fremst en uformell sosial happening, men Norges høyeste innendørs klatrevegg kan bli arena for mer regulære konkurranser seinere.
(Foto: Kjetil Svanemyr)

Iselin Hansen Tokle og Kevin Kolstad ser fram til lørdagens julebuldring i Carls Hall. Først og fremst en uformell sosial happening, men Norges høyeste innendørs klatrevegg kan bli arena for mer regulære konkurranser seinere. Foto: Kjetil Svanemyr

Julebuldring i Carls Hall

Førstkommende lørdag arrangeres julebuldring i klatreveggen på Tindesenteret.

Det er Romsdal Tindegruppe som står bak det som beskrives som en uhøgtidelig buldrekonkurranse i Carls Hall, som er navnet på klatreveggen i Norsk Tindesenter på Åndalsnes. Konkurransen er åpen for alle uansett kjønn, alder og ferdigheter, og påmeldingen skjer ved oppmøte.

Buldring

Hvis du lurer på hva en buldrekonkurranse er, så handler det om klatring i en lav, men bratt og vanskelig vegg uten bruk av tau. Men sjøl om tauet mangler så risikerer ikke buldrerne livet. Hvis, eller når, deltakerne faller ned, så ramler de bare en meter eller to ned på en myk tjukkasmadrass under buldreveggen.

Arrangøren planlegger 10 forskjellige ruter med forskjellige vanskelighetsgrader. De enkleste er ikke verre enn at de fleste skal ha muligheter for å komme seg opp, mens de vanskeligste skal være en utfordring sjøl for de mest erfarne og veltrente.

Rangering

Deltakerne får poeng for hver rute de kommer opp, og når konkurransen er kommet til vegs ende skal det gjøres en rangering av deltakerne. Men fra arrangøren blir det ikke gjort noe stort nummer av hvem som er vinneren – premieringa foregår rett og slett ved loddtrekning.

– Det er ikke meningen at dette først og fremst skal være en konkurranse. Målsettingen er å skape en sosial happening for å rekruttere flere til det lokale klatremiljøet, forklarer Mette Rye.

Tindegruppe

Hun sitter i det såkalte veggstyret for Romsdal Tindegruppe. Det er tindegruppa som organiserer og drifter aktivitetene på kveldstid i klatreveggen.

Etter at klatreveggen åpnet har det vært en jevn strøm av folk i alle aldre i veggen. Romsdal Tindegruppe arrangerer egne kvelder for barn, ungdommer og familier, og aktivitetsnivået har økt på utover høsten i takt med at dagene har blitt kortere og været dårligere, ifølge Mette Rye.

– Dette er vårt første arrangement i Carls Hall. Det kan bli aktuelt å arrangere mer regulære konkurranser etter hvert, men da må vi først få opp antallet aktive klatrere.

Nå håper hun og resten av tindegruppa at lørdagens treff vil føre til at miljøet får enda noen flere medlemmer.

Mer å lese på Åndalsnes Avis:
Siste nyheter

Sekundstrid i Åndalsnesløpet

Det var ikke mange sekundene som skilte Iver Synstnes Hole og Bård Indredavik.

ÅIF fyller 100 år

– Har samlet folk fra alle deler av samfunnet

ÅIF har betydd mye for mange gjennom klubbens hundre år.

Sterk sesongdebut

Karoline Bjerkeli Grøvdal med seier i USA.

Får fornyet tillit på landslaget

Norges Skiforbund har tatt ut laget for neste sesong.

Tre gull til Åndalsnes

Utøvere fra Åndalsnes Taekwon-Do Klubb beviste igjen at de er blant fylkets aller fremste.

Reiselivsjournalister besøkte Romsdal:

Målløs av Rauma-naturen

Internasjonale journalister fikk oppleve Rauma på sitt aller vakreste. Søndag var de på Istra.

Debatt

Hvilken vei vil kommunen gå?

"Forslaget uttrykker en diskriminerende vurdering av arbeidsinnsatsen til mennesker med utviklingshemning."

Her vinglekjøres det «stadig vekk»

Politiet forteller om en litt uventa årsak.

Savner halleluja-stemning om ny kirke

Lederen i fellesrådet ber menighetsrådet skynde seg.

Sekundstrid i teten

Det var ikke mange sekundene som skilte Iver Synstnes Hole og Bård Indredavik.

Her er det mye løpsglede!

Se bildeserien fra lørdagens løpsarrangement.

Mye folk på markedet

Vårmarked i Isfjorden lørdag. Sjekk bildeserie.

I kø for å støtte

Åndalsnes damekor hjelper ALS-ramma familie.

ÅIF fyller 100 år

– Har samlet folk fra alle deler av samfunnet

ÅIF har betydd mye for mange gjennom klubbens hundre år.

Stort skred i Romsdalen

Skredet gikk trolig bare minutter før Hans Kristian Myrabø kom joggende inn i området.

Inn i toppstilling i fylkeskommunen

Skal lede og utvikle en region med 50 ansatte fordelt på ni kommuner.

Vurderer rasfaren

Avgjørelsen vil bli tatt mandag.