Snøballkrig for voksne

Fart og spenning. Yugigassen er enkelt oversatt snøballkrig for voksne. Nå utfordres du til å stille lag på Bjorli under konkurransen der 2.-4. mars. Påmeldingsfristen er satt til 15. februar.
Foto: Amanda Berstad.
Fart og spenning. Yugigassen er enkelt oversatt snøballkrig for voksne. Nå utfordres du til å stille lag på Bjorli under konkurransen der 2.-4. mars. Påmeldingsfristen er satt til 15. februar. Foto: Amanda Berstad.

Først helga i mars er det klart for vinterens tøffeste arrangement på Bjorli.

Lars Smisethjell
Publisert: 27.01.2012 kl. 14:39
Endret: 27.01.2012 kl. 14:39

Da blir det nemlig arrangert organisert snøballkasting for voksne. Du oppfordres nå til å få med venner, bekjente eller kollegaer til å stille lag i Yukigassen. Yuki oversettes med snø og gassen med kamp; med andre ord snøballkrig

Yugigassen er et snøballspill for lag som kom til Vardø og Norge fra Sobetsu i Japan på slutten av 90-tallet. Sobetsu er en by som ligger nord i Japan, ikke så langt fra den mer kjente OL-byen Sapporo. Her ble denne vinteridretten utviklet på midten av 80-tallet og er i dag en stor idrett i deler av Japan.

I Norge ble spillet kjent gjennom tv-serien som skildret livet i Vardø. I Norge er den bare i startgropa, men interessen er sterkt økende og Bjorli er det første stedet utenom Vardø som får arrangere Yukigassen.

Egne flagg

Lagene som deltar 2.-4. mars i konkurransen på Bjorli skal ha sitt eget teamflagg som er 50 centimeter ganger 100 centimeter, helst med et fengende navn.

På Bjorli første helga i mars skal det spilles på to baner. Totalt skal det være med 16 lag. Banen blir der det de siste årene har vært snøhotell. Yukigassen er et spill mellom to lag der hovedoppgaven er å ta motstanderens flagg. Med snøballer (90 stykk per omgang) skal man forsøke å treffe så mange motstandere som mulig, eller to motstanderens flagg før tida er ute.

Det spilles tre sett på hver tre minutter. Det laget som først vinner to sett er kampens vinner. Laget skal bestå av sju spillere på banen samt to innbyttere og en lagkaptein. Det må alltid være minst tre av hvert kjønn på banen som er 10 ganger 40 meter lang, med ulike soner for forsvar og angrep hvor sju ulike borger/murer er en del av forsvarsverket. Her kreves det presisjon, taktikk, tålmodighet og et godt blikk for å lykkes.

Påmeldingsfristen er satt til 15. februar. Så får vi se om det "dukker opp" ett lag eller to fra Rauma også. Utfordringen er herved gitt!

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Ņndalsnes Avis ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

På forsiden nå

To ulykker nesten på samme tid

Først smalt det inne i Måndalstunnelen og så veltet en kassebil i Hjelvika. Les mer

Problemer over Langfjorden

Ferja over Langfjorden hadde tekniske vansker onsdag. Les mer

Holder sørpolenforedrag

– Fordi de spurte meg, sier Stein P. Aasheim og innrømmer at å holde et foredrag om turen til Sørpolen nå i mars var aldri så lite utenom «skjema». Les mer

100 år med baill

Når bygdalaget i Innfjorden og Romsdalsmuseet slår seg samen for å lage baillkveld, ja då blir det mykje godt både for øre og mage. Les mer

Amunds lange veg tilbake

Amund Skiri gir ikke opp fotballkarrieren. Han har fortsatt klare ambisjoner om å spille for Aalesunds FK i Tippeligaen. Les mer