Endret: 13.08.2010 kl. 13:57
Åndalsnes Avis har tidligere skrevet mye om den forestående arkitektkonkurransen over Åndalsnes sentrum og sjøfront, som nå er offisielt utlyst på Rauma kommunes hjemmeside. Konkurransen er utformet som en "idékonkurranse" og inviterer i praksis alle som har gode forslag og løsninger på hvordan Åndalsnes sentrum kan bli best mulig. Men arealplanlegger Marco Böhm i Rauma kommune, tror det må en viss fagkompetanse til for å klare å lage et kvalitetsmessig godt nok forslag.
– Opprinnelig var det tenkt som en begrenset arkitektkonkurranse, men vi har nå valgt å la konkurransen være åpen for alle som har gode konkrete forslag. Men det er visse krav som må oppfylles. Blant annet må planene være i angitt målestokk. Det må være gode tegninger, som formidler utkastets hovedintensjon, og man må ta for seg de oppgavene og områdene vi har skissert i konkurranseprogrammet, sier Böhm.
Konkurransen er delt opp i to deler. Den ene tar for seg utformingsforslag for kaiområdet, inklusiv båthavna, jernbaneområdet, sjøfronten fram til Stamnesodden, og kvartalbebyggelsen i sentrumskjernen. Den andre delen av konkurransen skal utarbeides som en illustrasjonsplan som viser foreslått arealbruk for bebyggelse, byrom og sjøfront i hele byen som knytter byen sammen med naturen. Det kan være elementer som grøntarealer, gangveger og parkanlegg. Hovedmålet er å øke kvaliteten på sentrumsområdene for å gjøre det mer attraktiv for næringsdrivende, beboere og gjester.
– Vinnerforslaget vil gå inn i det pågående planarbeid for kommunedelplan for Åndalsnes, informerer Böhm.
Frist for innlevering av forslag er satt til 27. oktober 2010. Det er avsatt vel 500.000,- kroner til premiering av vinnerutkastet. Og ifølge hjemmesiden, vil de beste utkastene med et helhetlig konsept, bli premiert.
